Wideodomofony Blogspot com

Jak działa wideodomofon?

Jak działa wideodomofon. Odpowiedź jest bardzo prosta. Tak jak domofon z tym że dodatkowo przesyła obraz. Obraz jest formie wideo na żywo z zewnątrz do wewnątrz. To znaczy że o ile dźwięk jest przesyłany dwukierunkowo i możemy jednocześnie mówić i słyszeć to wideo jest jedno kierunkowe. Możemy oglądać to co jest na zewnątrz nas jednak nie widać tak jak to ma miejsce w przypadku telefonów wideo.

Funkcje monitora wideofonu mogą być rozszerzone o pamięć jak np. w KENWEI S704C/W200. Wideodomofon staje się wtedy małym rejestratorem wideo. To bardzo przydatna funkcja. Zapisuje w formie zdjęć JPG lub krótkich plików wideo osoby dzwoniące do domu. Po powrocie możemy przeglądnąć historię i zobaczyć kto był przed drzwiami. Niektóre wideodomofony w panelu bramowym posiadają wbudowany czujnik ruchu podczerwieni PIR. Funkcja ta zamienia nasz wideodomofon w pewien rodzaju system alarmowy. Jeżeli ktoś się zbliży do drzwi system rozpoczyna zapis wideo oraz uruchamia podgląd na monitorze. W ten sposób wiemy o tym, że ktoś stoi za drzwiami nawet gdy nie przyciśnie guzika wywołania. Przykładowo KENWEI KW-E703FC/M200.

 KENWEI S704C
KENWEI S704C


Inną przydatną funkcją jest możliwość podłączenia do systemu kamery zewnętrznej. Takie rozwiązania są co raz częściej stosowane przez użytkowników. Mała kamera w panelu może mieć swoje wady. Przykładowo kamera PIN-HOLE nie ma regulacji. Jeżeli przed nią stanie człowiek zbyt niski np. dziecko widzimy czubek głowy, natomiast przy zbyt wysokim widzimy tors. Z pomocą przychodzi nam podłączenie kamery zewnętrznej. Można ją zainstalować np. nad wejściem. Widzimy wtedy każdego i niskiego i wysokiego. Dodatkowo niwelujemy możliwość ukrycia się przed kamerą oraz zakrycia lub zniszczenia kamery w panelu. Co za tym idzie zwiększamy bezpieczeństwo zarówno systemu wideodomofonowego jak i własne.

Ile potrzebuję przewodów do podłączenia? Kiedy wybierzemy swój wideodomofon stajemy przed problemem jak to połączyć. Różne wideodomofony posiadają różne wymagania dotyczące okablowania. Warto przed zakupem upewnić się czy nasze przewody spełnią się przy pracy z danym sprzętem. Najczęściej spotykamy urządzenia działające na 4 przewodach. Mówimy wtedy o systemie 4+n. n to przewód na każdą dodatkową funkcjonalność. Może to być podświetlanie tabliczki z nazwiskiem czy otwieranie bramy wjazdowej. Istnieją również systemy wideodomofonowe pracujące na dwu przewodach. Systemy takie idealnie sprawdzają się w starszych budynkach gdzie nie ma możliwości poprowadzenia nowego okablowania. Instalację można wtedy zamontować wykorzystując np. przewody dzwonka drzwiowego. Przykładem takiego wideodomofonu może być KENWEI VK-1380CT-702CT.
Kolejnym rozwiązaniem jest wideodomofon IP. Wykorzystuje on przewody typowe dla sieci komputerowych tzw. skrętkę. W skrętce znajdziemy 4 pary przewodów (osiem żył). 2 pary wykorzystujemy do transmisji danych a kolejne 2 do zasilania urządzeń pracujących w standardzie PoE (Power on Ethernet).  

 Przykładowy schemat połączeń


Należy pamiętać przy kupnie wideodomofonu aby upewnić się czy posiadamy obwód elektrozaczepu. Większość ze spotykanych na rynku urządzeń nie zasila elektrozaczepu. Producenci wychodzą z założenia że uniwersalność jest najważniejsza i nie należy narzucać klientowi czym ma sterować pod guzikiem "otwórz". Założenie może i słuszne w dobie zwór elektromagnetycznych czy siłowników bramowych z opcją furtki. Często jednak zdarza się, że użytkownicy zapominają o tym jakże istotnym szczególe. Po podłączeniu czterech wymaganych przewodów okazuje się, że brakuje jeszcze dwóch bo nikt nie przewidział obwodu elektrozaczepu. Wyjściem z sytuacji może być zastosowanie urządzeń marki LANZ lub ABAXO. Urządzenia tych marek wystawiają napięcie podczas otwarcia bramki. To znaczy że w chwili naciśnięcia przycisku "otwórz" elektrozaczep dostaje zasilanie bezpośrednio z panela bramowego. Oszczędzamy w ten sposób ilość wymaganych przewodów.

 Panel wieloabonentowy KENWEI z czytnikiem kart RFID

 Panel wieloabonentowy KENWEI z czytnikiem kart RFID


Czy muszę mieć osobny zasilacz do elektrozaczepu? Otóż niekoniecznie. Niektóre elektrozamki mogą działać na prąd zarówno stały DC jak i zmienny AC. Różnica polega na tym że przy prądzie stałym nie mamy sygnalizacji otwarcia drzwi (charakterystycznego brzęczenia podczas otwierania). Taki efekt daje zasilanie prądem zmiennym. Jest to dość ważny element szczególnie jeżeli drzwi są w hałaśliwym otoczeniu np. przy ruchliwej ulicy. Firma KENWEI posiada w swej ofercie zasilacz KW-660, który potrafi wystawić oba napięcia AC i DC jednocześnie.
Unifon. Jeżeli nie chcemy mieć drugiego monitora a potrzebujemy drugiego odbiornika np. na pietrze naszego domu to możemy zastosować unifon. Unifon to inczej słuchawka. Prosty odbiornik do komunikacji audio. Unifon umożliwia nam odebranie rozmowy, prowadzenie jej oraz otworzenie furtki. Niektóre słuchawki wyposażone są również w przyciski funkcyjne do np. otwierania bramy. Na rynku możemy również spotkać unifony głośnomówiące. Jednym z bardziej popularnych modeli jest KW-E1011 oferowany przez firmę KENWEI. Obsługa jest identyczna jak w przypadku monitorów głośnomówiących (bez słuchawkowych).

Czytnik kart RFID. Panele wyposażone w czytniki kart zbliżeniowych powoli stają się standardem. Ta niesamowicie wygodna funkcja daje nam możliwość otwierania drzwi przy pomocy kart zbliżeniowych lub niewielkich rozmiarów breloków zbliżeniowych. Używanie RFID jest bardzo wygodne gdyż zastępuje nam tradycyjne klucze. Kiedy chcemy wejść przez bramkę zamiast szukać klucza i męczyć się z zawodnym mechanicznym zamkiem, wystarczy przyłożyć brelok lub kartę do czytnika. Urządzenie po odczytaniu kodu breloka i zidentyfikowaniu go uruchomi elektrozaczep w drzwiach. Najbardziej popularnym formatem kart RFID w Polsce jest system UNIQE 125kHz oraz MIFARE. Kod breloków i kart jest niemal że niepowtarzalny. Jeżeli ktoś będzie próbował otworzyć furtkę inną kartą niż wprogramowana urządzenie nie zareaguje. Jeżeli w panel bramowy nie jest wyposażony czytnik kart, warto pomyśleć nad dodatkowym osobnym urządzeniem. Jednym ciekawszych rozwiązań jest zamek szyfrowy LANZ DH16A-12DT. Sprzęt o niewielkich rozmiarach a bardzo ciekawych możliwościach. Z niektórych funkcji można wymienić: możliwość utworzenia 2 stref, alarm przeciw-sabotażowy, funkcja dzwonka. Zamek ten odporny jest na warunki atmosferyczne w klasie IP65.

Zapraszam też do oglądania wideo bloga o wideodomofonach:
0 komentarze:

Prześlij komentarz