Wideodomofony Blogspot com

Dwużyłowy i poniekąd bezprzewodowy wideodomofon od Panasonic'a VL-SWD501

Co pewien czas wielcy producenci sprzętu elektronicznego zaszczycają nas premierą w gałęzi zabezpieczeń. Bywa różnie. Niektóre produkty przyjmują się np. kamery SONY czy czujniki BOSCH. Niektóre jednak po wielkim medialnym szumie są skrycie wycofywane z rynku. Takim niechlubnym przykładem może być wideodomofon SAMSUNG Ezon. Swoją droga to zaskakujące, że koncern potrafi zrobić całkiem przyzwoite telewizory a nie umie skonstruować tak banalnego urządzenia jak wideodomofon. Banalnego. Patrząc na świeżynkę od inżynierów firmy Panasonic nie można mówić o banalności.


Pierwsze wrażenie jakie zrobił VL-SWD501 nie wypadło rewelacyjnie. Panel bramowy przyzwoity. Nie odbiega od znanych z innych bardziej popularnych marek jak KENWEI czy COMMAX. Występuje w dwóch wersjach nad i podtynkowej. Na sposób montażu należy zdecydować się przed zakupem ponieważ nie występują tu takie elementy opcjonalne jak kaseta do montażu natynkowego ani ramka do montażu podtynkowego. Zestawy są wyposażane w konkretny model panelu. Warto jest więc przemyśleć montaż przed kupnem. Wymiana panelu może być kłopotliwa.


Następnie zobaczyłem monitor. Pomyślałem sobie "to ma być Panasonic?" . Monitor nie należy do desingnerskich osiągnięć. Można nawet powiedzieć że wygląda jak z zeszłej epoki. 5 calowy monitorek w paskudnej obudowie z dwoma potężnymi przyciskami. No cóż... prostota sama w sobie. Może o to chodziło projektantom, ale po mimo wszytko mogli się bardziej postarać. Ten monitor ma przecież wisieć w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w domu. Sam znaczek Panasonica może nie pomóc w wyglądzie.
Po paskudce trafiłem na coś całkiem ciekawego. To dodatkowy monitor. Z pozoru wygląda jak słuchawka bezprzewodowego telefonu stacjonarnego. Szału nie ma. Parę przycisków i monitorek. Do tego ładowarka. Całość całkiem sympatyczna. Na końcu jeszcze zasilacz. Zasilacz jak zasilacz więc nie ma co opisywać.


Zaczynamy podłączenie. Banalne! 2 przewody od zasilacza do monitora i 2 od monitora do panelu bramowego. Koniec. Gotowe. Możemy włączać. Po chwili ukazuje się nam przyjemny i estetyczny interface naszego systemu. Czytelne przyciski na dotykowym ekranie nie sprawiają kłopotu z obsługą. Menu również zrozumiałe nawet dla miej oblatanych w sprzęcie tego typu. Mój egzemplarz miał sparowaną słuchawkę czyli dodatkowy monitor. Tak więc po 5 minutach cały zestaw był gotowy do pracy. Naprawdę chyba najszybciej podłączony wideodomofon jaki miałem. Do tego wszystkiego od dystrybutora www.kenweipolska.pl dostałem do testów zewnętrzną kamerę bezprzewodową VL-WD812EX. Ta nie była sparowana ale jak się okazało podłączanie urządzeń bezprzewodowych w tych urządzeniach to po prostu pikuś. W kamerze wciskamy odpowiedni przycisk po czym w monitorze wciskamy odpowiednio "wyszukaj urządzenia" a następnie "dodaj". Zaczynamy zabawę.


Od pierwszego wywołania wręcz nie można wyjść z podziwu nad jakością obrazu. Inżynierowie Panasonica naprawdę przyłożyli się do pracy. Na w sumie nie wielkim jak na dzisiejsze czasy ekraniku bo zaledwie 5 cali, widać dosłownie wszystko. I już ie chodzi o to że obraz jest bardzo wyraźny i kolory są niesamowite a kontrast wręcz idealny. Na tym mały monitorku po prostu widać o wiele wiele więcej niż na innych wideodomofonach na rynku. To za sprawą kamery w panelu bramowym i jej obiektywu. Kąt widzenia to 170 st w poziomie i 115 st pionie. Na wysokości 1,30m w odległości 50-60cm widać twarz klienta przed kamerą. Przy większej wysokości i odległości robi się jeszcze lepiej. Ciekawie się robi gdy postawimy przed panelem kilka osób. Wtedy można odnieść wrażeie że jest zbyt gęsto na ekranie. Producent jednak przewidział taką sytuację i wyposażył VL-SWD501 w ZOOM. Dotykając ekranu w miejscu gdzie chcemy zobaczyć więcej szczegółów obraz automatycznie powiększa się. Jest to bardzo wygodne. Dotykając jeszcze raz obraz wraca do swojego szerokokątnego widoku. Super. Inne opcje jak nagrywanie wideo czy nagrywanie gości przed drzwiami podczas nieobecności można spotkać w wielu maszynkach tego typu. Jednak taki kąt kamery i do tego ZOOM spotykam po raz pierwszy.


Przechodzimy do dodatkowego monitora. Mała słuchawka z mini monitorkiem. Zaledwie 2,2 cala a jednak. Monitor bardzo dobrej jakości. Obraz jest wyraźny, ostry o dobrym kontraście. Sprzęt reaguje błyskawicznie na na wciskanie klawiatury i nie ucieka zasięg. Niemal wszystkie funkcje dostępne w głównym monitorze można wywołać na słuchawce bezprzewodowej. Zaskakuje również ładowarka indukcyjna. Uwagę również należy zwrócić na dostępne bezprzewodowe kamery. To bardzo ciekawe urządzenia. Są wyposażone w czujnik ruchu. Zamieniając tym samym wideodmofon w system alarmowy. Do kamery można podłączyć zewnętrzny czujnik daje nam to naprawdę duże możliwości wczesnego ostrzegania przed zagrożeniem. Producent w swojej ofercie urządzeń dodatkowych oferuje również przekaźniki sygnału bezprzewodowego VL-FKD2EX. Służą one do zwiększenia zasięgu kamer i dodatkowych słuchawek.Podsumowując, otrzymujemy wysokiej klasy sprzęt o możliwościach:

- dotykowy ekran 5''
- wbudowana pamięć, zapis zdjęć i filmów z dźwiękiem
- pamięć zewnętrzna na karcie SD
- rejestracja w momencie wykrycia ruchu i ciepła (dotyczy kamer CCTV)
- możliwość sterowania bramą i furtką
- funkcja zoom (przybliżenie wybranej częsci ekranu)
- bezprzewodowa współpraca z dedykowanymi kamerami CCTV oraz dodatkowymi monitorami
- obiektyw szerokokątny
- kąt widzenia 170st poziom 115st pion
- 2 wyjścia przekaźnikowe (sterowanie np. bramą i furtką bez dodatkowego okablowania)
- mobilny bezprzewodowy monitor z ekranem 2,2''
- zasięg 100m
- w zestawie stacja dokująca wraz z zasilaczem
- łatwa rozbudowa o kolejne mobilne monitory
- możliwość zwiększenia zasięgu poprzez repeater VL-FKD2EX
Jakie wady??
1. Możliwe jest podłączenie tylko jednego dużego monitora
2. Dość wysoka cena 4400 zł. Choć za tę jakość wydaje się się niewygórowana.


Gdzie kupić? Dystrybucję wideodomofonów Panasonic prowadzi sklep KENWEIPOLSKA.pl i ecoLEDsZapraszam też do oglądania wideo bloga o wideodomofonach:
Vblog o wideodomofonach i domofonach0 komentarze:

Prześlij komentarz