Wideodomofony Blogspot com

Fermax Way Kit - hiszpańskie cudo na dwóch przewodach

Dostałem do przetestowania nowe cudo ze stajni FERMAXA. Nisko budżetowy (jak na FERMAXA) wideodomofon o barwnej nazwie WAY KIT. Kolorowe zgrabne pudełko zawierało 3 niezbędne elementy systemu. Panel bramowy, monitor w kolorze białym oraz zasilacz. Elementy jak to w przypadku marki FERMAX bardzo estetycznie wykonane. Bez zbędnego przesytu. Skromnie ale elegancko. Materiały dość dobrej jakości.
O stosunkowo nie wielkich wymiarach panel z zamaku (zamak - stop aluminium) pomieścił na swym froncie sporo elementów. Oprócz kamery, przycisku i głośnika znajdziemy tu również całkiem pokaźny podświetlany wizytownik oraz doświetlenie nocne wraz czujnikiem. Do panelu dodawany jest daszek w komplecie. Całość montowana natykowo. Panel mieści sie na słupkach 10cm co jest nie bez znaczenia.
Produkowany wyłącznie w kolorze białym 7 calowy monitor będzie estetycznie się prezentował na każdej ścianie. Monitor wyposażony jest w pojemnościowy ekran dotykowy i to głównie poprzez niego odbywa się sterowanie systemem. Dodatkowo na monitorze znalazły się przyciski szybkiego dostępu. Mamy tu włącz/wyłącz, wiadomość, otwórz drzwi oraz podgląd. Grubość urządzenia to zaledwie 18mm.
Montowany na szynie DIN zasilacz do systemu WayKit
INSTALACJA
Po zapoznaniu się ze sprzętem i pozytywnie odebranego pierwszego wrażenia zabrałem się za podłączenie. Tu kolejna przyjemna niespodzianka. Podłączenie nie sprawi problemu nawet małym dzieciom. Do zasilacza podpinamy panel bramowy zaledwie dwoma przewodami i to bez polaryzacji ! Idemtycznie robimy z monitorem. W ciągu niespełna 3 minut mamy gotową instalację.
Zostaje elektozaczep.
Tu kolejna niespodzianka. Otóż w dzisiejszych czasach producenci domofonów odchodzą od podawania zasilania na elektrozaczep z panelu bramowego. Najczęściej wbudowany zostaje przekaźnik i obwód elektrozaczepu należy wytwożyć sobie samemu. Jest to podyktowane co raz nowszymi technikami zabezpieczania wejścia. Część użytkowników używa bramy jako furtki, inni stosują elektrozwory. Mnogość rozwiązań powoduje rezygnację z narzucania klientowi sposobu zamykania drzwi. FERMAX jednak posunął się krok na przód. Dał wybór. Sterowanie zamkiem może odbywać się na dwa sposoby.
1. z wyprowadzeniem zasilania 12VDC 250mA
2. bezpotencjałowym przekaźnikiem
Całość wybieramy przestawiając zworkę na tylnej częsci panelu bramowego.


Schemat podłączenia Fermax Way Kit 1401 1402Instalacja nie sprawiła najmniejszych problemów. Można by rzec, że juz prościej być nie może. Jedyne o czym należy pamiętać to przekrój przewodów. Zalecana średnica przez producenta to 0,75mm2 na długości do 60m i 1mm2 do 80m. Mając na myśli długości mamy na myśli 1 odcinek do zasilacza. Dobrze rozmieszczając elementy systemu możemy osiągąć odległość od panelu do monitora nawet 160m przy przewodzie 1mm2.
Urządzenia sprzedawane są w zestawach wstępnie skonfiguroawanych. Po włączeniu zasilania wszystko działa.

OBSŁUGA I PODSUMOWANIE
Monitory są bogato wyposażone w nowoczesne funkcje spotykane raczej wideodomofonach z wyższej półki cenowej. Oto najważniejsze z nich.
1. Interkom - Nawiąż połączenie z innym monitorem zamontowanym w domu. W zestawie 2 rodzinnym dostępna jest również opcja wywołania drugiego lokalu.
2. Pamięć - Po 3 sekundach monitor automatycznie nagrywa plik video (wymagana instalacja karty micro SD) lub zapisuje zdjęcie gościa (w przypadku braku karty micro SD). Po odebraniu rozmowy dodatkowo istnieje opcja ręcznego zapisu zdjęcia. Zapisane filmy/zdjęcia można odtworzyć na monitorze.
3. Nie przeszkadzać - Czas na relaks. Aktywuj funkcję nie przeszkadzać na 1 GODZINĘ, 8 GODZIN lub NA STAŁE.
4. Rejestracja wywołań - Wszystkie wywołania z panela do monitora oraz interkomowe są zapisywane na liście zdarzeń.
Jak do wszystkiego dorzucimy 20 różnych dzwonków do wyboru oraz zaawansowane ustawienia obrazu to mamy sprzęt z najwyższej półki do tego dwu przewodowy w cenie średniej klasy wideodomofonu. Cena zestawu dla domku jednorodzinnego to nie całe 1500 zł. WayKit występuje również w wersji dla domów dwurodzinnych. Każdy z lokali rozbudowywać o dodatkowy monitor.


Monitor Fermax Way Kit 1405 1406
Jest to doskonałe rozwiązanie do starych domów gdzie nie ma możliwości wymiany lub podciągnięcia nowych przewodów. Ze względu na minimalne wymagania w okablowaniu, system można zainstalować na starych przewodach dzwonkowych. Przyjemny, estetyczny, łatwy w montażu o dużych możliwościach. 
Jakie wady? Jest jedna. Brak dodatkowego wyjścia sterującego do np. bramy wjazdowej. Można co prawda użyć styku w panelu ale sterowanie furtką i bramą przynajmniej na dzień dzisiejszy nie jest możliwe.
FERMAX WayKit dostępne w sklepie internetowym www.waykit.pl lub ecoLEDs

Zapraszam też do oglądania wideo bloga o wideodomofonach:

0 komentarze:

Prześlij komentarz