Wideodomofony Blogspot com

Rzecz o elektrozaczepach czyli elektrycznym blokowaniu drzwi

W temacie elektrozaczepów można by napisać niekrótką książkę. Czym więc są i jak działają? Jak dobrać je do naszych potrzeb? Postaramy się omówić dziś podstawowe cechy i nakreślić kierunek, w którym powinniśmy się przesuwać wybierając, bądź co bądź, element odpowiadający za nasze bezpieczeństwo.
elektrozaczep symetryczny rewersyjny z sygnalizacją i płaskownikiemElektrozaczep - urządzenie elektromagnetyczne służące do oryglowania ruchomych przegród. Pokrótce jest to urządzenie do zabezpieczania i odbezpieczania drzwi i okien przed otwarciem. Elektrozaczep to z definicji urządzenie elektromagnetyczne czyli działające na prąd. I tu zrobimy pierwszy podział elektrozaczepów. Podział ze względu na rodzaj i napięcie prądu...
Prąd

 • Prąd stały DC oraz na prąd zmienny AC. Co raz bardziej popularne stają się urządzenia przystosowane do jednego jak i drugiego zasilania. Jaka jest różnica w działaniu. Otóż jest drobna różnica. Zasilając elektrozaczep prądem stałym DC nie usłyszymy charakterystycznego brzęczenia. Nazywamy to sygnalizacją otwarcia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku drzwi np. przy ruchliwej ulicy, gdzie poziom hałasu jest znaczny.
 • Napięcie. W instalacjach domofonowych i wideodomofonowych znajdziemy najczęściej 12V lub 24V. Jednak bywają też elektrozaczepy na inne wartości.
 • Zużycie prądu podczas działania. Są elektrozaczepy które potrzebują więcej prądu i są elektrozaczepy niskoprądowe. Te drugie mają zmniejszone zapotrzebowanie na moc jednak często odbija się na na ich wytrzymałości i awaryjności


Obudowa

 • niesymetryczna - obudowy takie są przystosowane do montazu na drzwiach prawych lub lewych. Przy wyborze należy na to zwrócić szcególną uwagę.
 • symetryczna - uniwersalna obudowa. Pasuje zarówno do drzwi prawych i lewych. Rozstaw śrub mocujących jest znormalizowany przez znajduje zastosowanie do więszości płaskowników, kątowników i obudów słupkowych. Ze względu na swoje szerokie spektrum zastosowań jest doskonała do większości drzwi.
 • symetryczna wąska - węższa wersja zaczepu symetrycznego. Używamy jej na ogół do drzwi z PCV.
 • szafkowa - jak sama nazwa wskazuje elektrozaczep do szafek i małych skrzydeł.
 • z zespolona listwą montażową - elektrozaczep w obudowie z zespolonym płaskownikiem
Zapadka

 • stała zapadka - język zaczepu na stałe zamontowany. Nie posiada regulacji.
 • regulowana zapadka - język zaczepu posiada regulację. Umożliwia to korygowanie luzu pomiędzy elektrozaczepem a zamkiem. Jest przydatne w miejscach na rażonych na rozciąganie pod wpływem warunków atmosferycznych. Bywa, że zimą szczelina pomiędzy furtką a słupkiem z powodu niskiej temperatury się powiększa a latem zmniejsza. Wtedy przydatna jest regulacja zapadki.


Stan początkowy

 • standardowy - elektrozaczep jest standardowo zamknięty. Po podaniu napięcia można go otworzyć. Jest to najpopularniesze rozwiązanie. Prąd jest zużywany tylko w momencie potrzeby otwarcia zamka.
 • rewersyjne - elektrozaczep działa odwrotnie w stosunku do standardowego. Normalnie jest otwarty. Kiedy go zasilimy zamyka się. Wykorzystywany jest przede wszystkim do drug ewakuacyjnych. W przypadku pożaru lub zagrożenia, kiedy zabraknie prądu drogi ewakuacyjne powinny być otwarte. I właśnie tam stosujemy elektrozaczepy rewersyjne.

elektrozaczep stanadardowy podstawowy


Typ

 • Podstawowy
 • Z pamięcią - po naciśnięciu przycisku wyjścia zaczep pozostaje otwarty do momentu aż ktoś nie otworzy drzwi. Następnie znów się zamyka. Tak prostymi słowami można wytłumaczyć działanie tej funkcji. Bardzo przydatna w domkach jednorodzinnych i gabinetach. Wystarczy wcisnąć przycisk i wypuścić gościa. Ten może iść swoim tempem do furtki. Elektrozaczep będzie otwarty aż nie przejdzie na zewnątrz.
 • Z wyłącznikiem - to funkcja głownie sprawdzająca się w czasie awarii. Kiedy potrzebujemy aby elektrozaczep przez jakiś czas nie działał, przełączamy mały suwak w samym elektrozaczepie. Sprawdza się również w czasie dostawy towaru.
 • Z pamięcią i wyłącznikiem - Wyżej omawiane funkcje bywają dostępne na raz w jednym urządzeniu.
 • Z sygnalizacją - elektrozaczep posiada wyprowadzone wyjście do podłączenia sygnalizacji otwarcia. Otwarcie elektrozaczepu można sygnalizować np. lampą.
 • Z czujnikiem - taki elektrozaczep możemy podłączyć np. do systemu alarmowego lub inteligentnego domu. W elektrozaczepie jest wbudowany czujnik otwarcia drzwi.
 • O wzmocnionej konstrukcji - Elektrozaczepy o wzmocnionej konstrukcji mogą wytrzymać nacisk nawet do 1000kg
 • Do drzwi przeciwpożarowych - przewidziane do przegród pożarowych ograniczających rozprzestrzenianie się ognia.
 • Wodoszczelny - posiada specjalną wodoszczelna obudową. Wszystkie otwory są uszczelnione a samo obudowa jest najczęściej ocynkowana
 • Ogrzewany - wyposażony w grzałkę, która pozwala mu na pracę w bardzo niskich temperaturach.

Elektrozaczep standardowy z pamięciąMamy już wiedzę na temat różnych elektrozaczepów. Jaki więc wybrać?  To zależy. Zależy do czego go potrzebujemy. Załóżmy, że chcemy zabezpieczyć furtkę domu jednorodzinnego. Dom stoi od furtki około 10 m. Wybierzmy standardowy z pamięcią. Jeżeli planujemy do drzwi wejściowych w bloku standardowy z wyłącznikiem. W szatni pracowników z których jest tylko jedno wyjście powinniśmy zastosować rewersyjny.

Kiedy szukamy elektrozaczepu do istniejącej instalacji należy wcześniej sprawdzić rodzaj podawanego prądu u producenta domofonu lub wideodomofonu. Wiele dziś sprzedawanego sprzętu nie wystawia napięcia dla zaczepu. Wtedy również trzeba uwzględnić zasilanie dla naszego zamka. Warto używać prądu zmiennego. Sygnalizacja brzęczeniem jest nieoceniona w hałaśliwych miejscach. Jeżeli miejsce jest wyjątkowo głośne lub będą wejścia używali z problemami słuchowymi możemy zastosować elektrozaczep z sygnalizacją, tak aby podczas otwierania świeciła się lampka np. z napisem "drzwi otwarte". Zadajmy sobie taką podstawową listę pytań:
 1. Czy jest zasilanie elektrozaczepu. Jeśli tak to jakie?
 2. W jakich drzwiach będzie zamontowany elektrozaczep?
 3. Jakie funkcje pełnią pomieszczenia w których są drzwi lub gdzie są te drzwi?
No koniec jeszcze raz przypomnę, że najlepiej zawsze jest spytać fachowca. Instalatorzy i doradcy w sklepach najczęściej posiadają wiele wiedzy praktycznej. Po zadaniu kilku pytań powinni określić jakiego zamka potrzebujemy.
Gdzie kupić dobre elektrozaczepy?

0 komentarze:

Prześlij komentarz