Wideodomofony Blogspot com

Przygotowanie do instalacji wideodomofonu - przewody

Większość inwestorów podczas budowy swego wymarzonego domu stara się zaoszczędzić na czym się da. Jest to zgubne podejście. Taką częścią instalacji, na której nie można oszczędzać a najczęściej to właśnie tu pada decyzja o redukcji jakości i ilości jest okablowanie.

Dobre przewody są podstawą poprawnego funkcjonowania naszych urządzeń. Tym bardziej jest to ważne, gdyż urządzenia te mają zapewnić nam bezpieczeństwo. Jakie więc powinniśmy wybrać przewody?
1. Po pierwsze jakość ! - Nie oszczędzajmy na jakości. Może to się źle skończyć dla naszej inwestycji. Używajmy przewodów sprawdzonych producentów z dobrą opinią. Przewody powinny być miedziane. Na ryku spotykamy przewody stalowe i stalowe lub aluminiowe z miedzianą powłoką. Te drugie przypominają wyglądam miedziane. Żyły w tych kablach potrafią pękać podczas ściągania izolacji lub w trakcie układania. Druga ważna rzecz to izolacja. Tu też można trafić na przewody, w których powłoka jest fabrycznie uszkodzona lub pęka podczas układania albo po niewielkim czasie od instalacji. Izolacja ma szczególnie znaczenie w przewodach kładzionych w ziemi i na zewnątrz. Tu dobrze sprawdzają się przewody "żelowane" oczywiście dobrych producentów. Zastosowanie dobrej jakości okablowania jest o tyle ważne że na ogól nie ma późniejszej możliwości ich wymiany. Najczęściej układane są pod tynkiem, pod elewacją, pod ziemią. Wymiana wymaga dużych prac budowlanych lub ziemnych.

2. Nie żałujemy ilości - Nie oszczędzajmy na ilości żył w przewodzie. Nigdy nie wiadomo jak ostatecznie będzie wyglądała nasza instalacja. Może się okazać, że do czasu zakończenia montażu wideodomofonu zmieni się technologia, będziemy potrzebowali nowych funkcjonalności jak czytnik kart zbliżeniowych, sterowanie bramą wjazdową, sterowanie oświetleniem, zewnętrzna dodatkowa kamera CCTV. Być może w dniu w którym zaplanowaliśmy nasz wideodomofon dodatkowe funkcjonalności były nam nie potrzebne lub nie mieliśmy pojęcia o ich istnieniu. Po położeniu tynków, podłóg, chodników na podwórku zmiana przewodów staje się bardzo trudna i kosztowna. Nigdy też nie mamy pewności czy przewód nie będzie pozbawiony wad. Zawsze warto doinwestować do przewodu z większą ilością żył a najlepiej równolegle położyć drugi. 
3. Ze względu na odległości - Im dalej tym większy przekrój. Sprawdźmy u producenta urządzeń które przewidujemy zainstalować jakie zaleca przekroje przewodów w stosunku do odległości. Zbyt wąska żyła przewodu będzie skutkowała wadliwym działaniem lub nie działaniem jakiegoś podzespołu np. panela bramowego. Obliczmy jak długi musi być przewód od bramofonu do rozdzielni, z rozdzielni do monitora, od zasilacza do monitora. Te 3 informacje będą niezbędne do obliczenia potrzebnych przekroi. Sam przekrój możemy zwiększać łącząc żyły przewodu. Przykładowo jeżeli używamy standardowej skrętki 0,5 mm po połączeniu dwóch żył mamy 1 mm.

4. Ze względu na lokalizację - Przewody spotykamy wewnętrzne i zewnętrzne. O tyle co z wewnętrznymi nie ma większego problemu, są łatwo dostępne i niezbyt drogie, to przewody zewnętrzne należy poszukać bardzo dobrej jakości. Dzisiejsze dobre kable można zakopać w ziemi, przestrzeń pomiędzy żyłami jest wypełniona żelem który nie pozwala do środka dostać się wilgoci, mają długa żywotność. Niektórzy producenci (w szczególności Japońscy) chwalą się 20 letnią gwarancją na swoje wyroby. Jest to szczególnie ważne bo jak wyżej w tekście już pisaliśmy przewód to inwestycja na lata. Dlatego kupując przewody do wideodomofonu, domofonu czy innej elektroniki zabezpieczeń lub automatyki spytajmy sprzedawcę o przewód ziemny żelowany. Izolacja tych kabli jest odporna na korozję z powodu warunków zewnętrznych zarówno pod jak i nad powierzchnią gruntu. Żel zabezpiecza przed zawilgoceniem. Przewody powinny nam służyć długie lata.

Jakie więc przewody? Większość firm zaleca do swoich urządzeń skrętkę komputerową. Skrętka ze względu na swą uniwersalność i niską ceną jest jednym z najpopularniejszych przewodów spotykanych w instalacjach wideodomofonowych. Nazwę swą zawdzięcza od splecionych (skręconych) par żył. Ten splot nie jest przypadkowy. Zmniejsza on zakłócenia zbierane z zewnątrz przewodu jak i w samym kablu. Stąd tez jest stosowany do instalacji komputerowych i wideo. Skrętkę można używać przy sporych odległościach. Na zewnątrz zalecany jest przewód ziemny żelowany FTP. Do wewnątrz wystarczy UTP kategorii 5.  Przed położeniem przewodu należy zapytać u dystrybutora wybranego wideodomofonu jakie przewody proponuje. Najbezpieczniej jest kłaść skrętkę choćby z tego względu, że technologia wciąż idzie na przód. Na ryku już są dostępne wideodomofony IP na przykład marki BCS. Jeżeli nasz wybór padnie na właśnie taki rodzaj sprzętu to skrętka będzie niezbędna i ciężko będzie stworzyć instalację IP na innych przewodach.
Mało kto z inwestorów podczas planowania instalacji wideodomofonu zleca montaż okablowania specjalistycznej firmie. Ma to oczywiście wymiar ekonomiczny. Elektryk w cenie lub za niewielką dopłatą rozprowadzi przewody alarmu, automatyki czy wideodomofonu przy okazji rozprowadzania instalacji elektrycznej. Bywa, że to zgubne podejście. Często już po podłączeniu urządzeń okazuje się, że instalacja kablowa ma niedopuszczalne błędy uniemożliwiające poprawne funkcjonowanie sprzętu. Przykładem może być poprowadzenie przewodów z kamer lub wideodomofonu bezpośrednio z przewodami elektrycznymi. Jest to częsty błąd i skutkuje zakłóceniami obrazu z kamer. Innym przykładem może być zbyt nisko wyprowadzony przewód na panel bramowy. Po zamontowaniu panelu okazuje się, że kamera widzi klatkę piersiową stojącej przed nią osoby. Oczywiście mamy na ryku kamery z regulacją kąta. Jednak nie jest to rozwiązanie będące wyjściem z sytuacji. Kamera patrząca do góry dostaje dużo światła z nieba w związku z czym twarz osoby dzwoniącej jest nie widoczna. To dwa najczęściej spotykane błędy. Za zwyczaj ciężko te błędy naprawić, dlatego warto jest wezwać firmę specjalizującą się w instalacji takich urządzeń.
Zapraszam też do oglądania wideo bloga o wideodomofonach:


0 komentarze:

Prześlij komentarz