Wideodomofony Blogspot com

Wideodomofon - Jaki wideodomofon wybrać?

Od czego należy zacząć i na co zwracać uwagę wybierając wideodomofon? Na początku powinniśmy sprawdzić jaki panel możemy zastosować. W tym celu trzeba zmierzyć słupek ogrodzenia na którym będzie mocowany. Trzeba również sprawdzić z jakiego materiału będzie miejsce docelowego montażu. Na wąskim słupku możemy zamontować wyłącznie wąskie panele. Jeżeli słupek jest szeroki i murowany lub panel ma być zainstalowany na ścianie można użyć paneli podtynkowych. Optymalna wysokość miejsca montażu paneli z kamerą PIN-HOLE to ok. 160 cm. Kamery z regulowanym kątem widzenia możemy zamontować nieco niżej lub wyżej. Ze względu na obracany obiektyw nie ma to tak wielkiego znaczenia jak w przypadku PIN-HOLE.

Panel należy montować z zasadą - im wyżej tym lepiej. Jednak zbyt duża wysokość może spowodować, że będziemy mieli problem z podglądem osób niskich, np. dzieci. Wysokość i umiejscowienie panela należy dobierać indywidualnie do warunków panujących w miejscu przewidywanej jego pracy. Należy uwzględnić między innymi takie czynniki jak słońce czy oświetlenie uliczne. Nie montujemy panela w kierunku tych źródeł światła. Kamera będzie oślepiana przez nie, co będzie skutkowało nie czytelnym obrazem lub wręcz jego brakiem. W takim przypadku należy rozważyć montaż zewnętrznej kamery wideo. Najwęższe panele to np. KENWEI KW-203MC i KW-136MC, COMMAX DRC-4CPN2, ABAXO C-700C czy LANZ-716. Mieszczą się one nawet na słupkach o szerokości 6 cm.

 Panel COMMAX z cztnikiem kart

 Panel COMMAX z cztnikiem kart


Jeżeli mamy możliwość zamontowania większego panelu powinniśmy się zastanowić na tym czy możemy zamontować wersję podtynkową. Wersja taka tylko nieznacznie wystaje poza płaszczyznę ściany (podłoża). Najczęściej jest to parę mm. Po za walorami estetycznymi ma to również znaczenie antysabotażowe. Panel taki jest trudniej uszkodzić ewentualnemu wandalowi. Z podtynkowych paneli możemy wymienić COMMAX DRC-4CANs czy DRC-41UN, KENWEI KW-1370MC oraz panele ABAXO i LANZ które mogą być montowane zarówno pod jak i natynkowo.


 KENWEI Panel podtynkowy z czytnikiem RFID

 KENWEI Panel podtynkowy z czytnikiem RFID


Trzecią decyzją jaką powinniśmy podjąć to czy panel będzie wyposażony w czytnik kart zbliżeniowych RFID. Ta co raz bardziej popularna funkcja zastępuje nam tradycyjne klucze do mechanicznych zamków. Karta mieści się w portfelu a brelok można dołączyć np. przy kluczykach do samochodu. Jeżeli przebywamy w więcej niż jednym miejscu gdzie otwieranie drzwi odbywa się za pomocą RFID możemy doprogramować do tych urządzeń jeden brelok. W ten sposób w pracy, szkole, przedszkolu i w domu możemy posługiwać się tą samą kartą. Wśród urządzeń oferujących takie rozwiązanie możemy wyróżnić panele KENWEI KW-1380EMC, KENWEI KW-1370EMC, COMMAX DRC-4CHC/RFID.

Kiedy mamy juz wybrany panel bramowy. Musimy wybrać odpowiedni monitor. Tu nalezy sugerować się własnym gustem i poczuciem estetyki, możliwościami finansowymi oraz przyszłymi potrzebami. Należy rozważyć monitor o jak największych funkcjach. Dziś mogą wydawać się nam kompletnie nie potrzebne jednak za jakiś czas może się okazać, że w naszym monitorze przydałaby się funkcja pamięci, otwierania bramy, dodatkowej kamery czy wyjścia na inny monitor. Nie należy oszczędzać na tych funkcjach. Pamiętajmy, że wszystkie one mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Najbardziej rozbudowane wideodomofony to: COMMAX CDV-1020AE, KENWEI KW-S704C/W200 oraz KENWEI KW-SA20C-PH/W200.


 Monitor COMMAX CDV-1020AE


 Monitor COMMAX CDV-1020AE


Kolejną opcją która może się nam przydać w przyszłości to przekazywanie rozmów na telefon komórkowy. W urządzeniach KENWEI zapewni nam to sprzęt o nazwie 401G. Niewielkich rozmiarów gadżet podłączany pomiędzy monitorem a panelem w chwili naciśnięcia wywołania w bramofonie zestawia połączenie z dowolnie zaprogramowanym numerem. Odbieramy nasz telefon i możemy porozmawiać z kimś kto stoi za bramą. W ten sposób możemy na przykład powiedzieć listonoszowi aby zostawił przesyłkę u sąsiadów. Funkcja przydatna jest również w domach z dużym ogrodem. Domownicy mogą swobodnie spędzać czas w ogrodzie, pomimo że nie słychać dzwonka wideodomofonu. Wystarczy mieć telefon komórkowy w pobliżu.


 Moduł GSM KENWEI KW-401G

 Moduł GSM KENWEI KW-401G

Trochę inaczej sprawa się ma w przypadku wideodomofonów IP. Ponieważ urządzenie pracuje w sieci komputerowej i najczęściej jest jej częścią wraz z innymi urządzeniami, to na ogół może być przez nie sterowane. W ten sposób możemy mieć nie tylko dźwięk w naszym smartfonie, tablecie czy komputerze ale również obraz. Wszystkie zdarzenia mogą być rejestrowane i przekazywane poprzez sieć internet na inne zewnętrzne urządzenia.Dobór wideodomofonu warto jest skonsultować ze specjalistami. Fachowcy zadadzą nam szczegółowe pytania odnośnie lokalizacji panelu, wideomonitora czy rozdzielni. Doradzą jakie dobrać urządzenia dodatkowe. Zaproponują rozwiązania i wskażą nowe możliwości. Po szczegółowym opisie planowanego miejsca montażu naszego systemu otrzymamy gotowe propozycje konfiguracji sprzętu. Warto również odwiedzić strony WWW należące do wiodących dystrybutorów. Można tam znaleźć dużo informacji, które pomogą nam podjąć decyzję o wyborze wideodomofonu.
Dla wideodomofonów KENWEI i LANZ: http://www.kenweipolska.pl
Dla wideodomofonów COMMAX i ABAXO: http://www.commaxpolska.pl
Dla wideodomofonów IP BCS: http://www.bcssklep.pl
Zapraszam też do oglądania wideo bloga o wideodomofonach:


0 komentarze:

Prześlij komentarz