Wideodomofony Blogspot com

SVN511 Tabletowy Wideodomofon Panasonica

Kilka dni temu polski importer wideodomofonów Panasonic wprowadził do sprzedaży nowy model tych urządzeń. VL-SVN511FX, bo tak się nazywa, wyglądem przypomina swojego starszego brata z serii SWD501, który w pakiecie posiadał na wyposażeniu bezprzewodowy mini monitor oraz mógł być rozbudowany o dodatkowe funkcje alarmowe i monitorujące przy pomocy bezprzewodowych, dedykowanych kamer VL-WD812EX. Podobnie jak on potrzebuje połączenia kablowego pomiędzy monitorem a panelem bramowym. Podobnie wyposażony jest w niesamowitą kamerę, z super szerokim jak na wideodomofony, kątem widzenia. Tu jednak różnice się kończą. Wideodomofon Panasonic VL-SVN511FX jako dodatkowe urządzenia do obsługi wykorzystuje ... tablety.

Wideodomofon Panasonic VL SVN511 z WiFi

Oczywiście tablety ale mogą to być również smartfony lub inne urządzenia, które są oparte na systemie ANDROID lub iOS. W całym systemie możemy używać do czterech takich sprzętów. Połączenie realizowane jest za pomocą WiFi sieci domowej. Monitor łączy się z naszym routerem tak jak pozostałe urządzenia czyli komputery czy właśnie smartfony. Po zainstalowaniu aplikacji pobranej ze sklepu GooglePlay lub AppStore i zarejestrowaniu naszego tabletu w centralnej jednostce, którą jest monitor VL-MVN511, możemy obsługiwać funkcje domofonu. Możliwy jest podgląd online w czasie rzeczywistym z panelu bramowego oraz sterowanie przekaźnikami czyli mówiąc prościej otworzenie furtki. Sama konfiguracja bezprzewodowych urządzeń jest dość banalna. Po instalacji oprogramowania należy zarejestrować je w monitorze VL-MVN511. Podłączenie wideodomofonu do domowej sieci również nie powinno sprawić kłopotu. Urządzenie wyposażono w funkcję WPS. Jeśli nasz router także posiada tę funkcjonalność to wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na monitorze oraz na routrze aby obydwa urządzenia same se sparowały. Takie rozwiązanie jest idealne dla laików, którzy na co dzień nie mają do czynienia z rozwiązaniami sieciowymi. Skraca też czas profesjonalnym instalatorom. Producent nie zapomniał jednak o innych użytkownikach. Sieć WiFi można skonfigurować ręcznie podając SSID i hasło. Można też ręcznie wprowadzić adres IP.

Wideodomofon PanasonicSVN511 z WiFi

Monitor jak na nowoczesny wideodomofon wyposażony jest w pamięć. Nie jest to jednak nagranie wideo, są to zdjęcia. :-( Po naciśnięciu przycisku wywołania monitor zapisuje 8 zdjęć. Po odebraniu rozmowy dalej wykonuje fotografie co około 2 sekundy. Istnieje funkcja odtwarzania obrazów, która wyświetla fotki jedna po drugiej dając pewne złudzenie filmu. Dlaczego wybrano opcję foto zamiast video? Prawdopodobnie podyktowane jest to funkcjami powiadomień. Mianowicie po wyjściu z zasięgu domowego WiFi tracimy możliwość podglądu na żywo. Wideodomofon w przypadku gdy gość zadzwoni do naszego lokum wyśle nam wiadomość e-mail wraz ze zdjęciem. Rejestrację można włączyć również ręcznie w dowolnej chwili.
A tu kolejna ciekawostka. VL-SVN511FX wyposażono w wejścia alarmowe. Do wejść możemy podłączyć system alarmowy lub jakiś czujnik. W ten sposób rozszerzamy nasz wideoodomofon o naprawdę spore możliwości. Możemy wiedzieć o gościach i to również tych nie koniecznie chcianych. 
Doskonała kamera zanana już z modelu SWD501 świetnie sprawdza się również i tutaj. Wysokiej jakości obraz o bardzo dobrym kontraście oraz kąt. Kąt widzenia to najmocniejsza strona Panasonica. 170 w poziomie i 130 stopni w pionie to rezultat godny podziwu. Zaznaczę, że obraz jest naprawdę na tyle ostry, że po powiększeniu widzimy go w dalszym ciągu dobrze i wyraźnie.

Schemat podłączeń wideodomofonu Panasonic VL SVN511

Poza swoimi zaletami i ciekawymi rozwiązaniami SVN511 posiada też pewne wydawałoby się wady. Panel bramowy nie ma wbudowanego przekaźnika do furtki. W modelu SWD501 znajdziemy aż 2 takie elementy. Dlaczego nie zastosowano tego rozwiązania i tutaj? Producent jednak w komplecie dostarcza moduł przekaźnikowy VL-RLY1. Moduł ma 2 wyjścia przekaźnikowe do dowolnego użycia. Jeden może służyć do elektrozaczepu w furtce, drugi przykładowo do sterowania bramą wjazdową. Gdzie więc problem? Problem leży w okablowaniu. Pomiędzy panelem bramowym a monitorem potrzebujemy 2 przewody. Ponieważ nie ma przekaźnika w panelu to kolejne 2 przewody musimy pociągnąć do modułu a z niego następne do elektrozaczepu. Tak czy siak zamiast 2 przewodów jak było przy SWD501 musimy użyć aż 4. Panasonic tłumaczy rozwiązanie tym, że możemy zainstalować przekaźnik gdzie chcemy. Być może ma to sens ale nie dla przeciętnego Kowalskiego. Choć większość producentów odchodzi od np. wystawiania napięcia dla elektrozaczepu to jednak wciąż podstawową funkcją domofonu czy wideodomofonu, poza oczywiście połączeniem zewnątrz - wewnątrz, będzie otworzenie furtki tudzież bramy.Czy warto więc polecić Panasonic VL-SVN511FX? Jak najbardziej. To dobry sprzęt godny znaczka tej marki. Po mimo problematycznego przekaźnika, pamięci foto i braku funkcji online poza domem to świetny sprzęt. Tablety dziś są w tak niskich cenach, że zakup tego wideodomofonu może się okazać bardzo ekonomicznym rozwiązaniem do dużego obiektu. A WiFi? WiFi to nie koszt. To standard w każdym nowoczesnym domu.

Gdzie kupić takie cudo? Standardowo korzystny zakup zrobimy na:
http://www.budgryf.com.pl
http://www.kenweipolska.pl
2 komentarze: Leave Your Comments